'

Katarakt

"Türkiye'de genellikle yaşlılarda görülen ve tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı; Afrika kıtasında yaşın yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor."

Katarakt Nedir?

Gözümüzün renkli tabakasının hemen arkasında bulunan ve normalde şeffaf bir mercek olan lens tabakasının herhangi bir nedenle saydamlığını kaybederek bulanıklaşmasına, gözün önünde görme netliğini bozan bir sis perdesinin oluşmasına katarakt denir. Kataraktlı gözlerde görme bulanıklığı, kataraktın derecesine göre, az bulanık görmeden başlayarak sadece ışık görecek dereceye kadar çok değişik seviyelerde olabilir. Tüm dünyada en çok görülen körlük nedeni olan katarakt, tedavi edilebilir bir görme kaybıdır.

Katarakt hastaları dünyayı nasıl görüyor?

Nasıl Katkıda Bulunabilirim?

Sadece 250 lira bağışta bulunarak bir Afrikalının tekrar görmesine vesile olabilirsiniz. Hastaneden çıkarken gören gözlerle etrafa bakıp sevinen ve buna vesile olanlara dua eden insanları görmelisiniz. Çünkü siz görürseniz onlar da görecek.

Bu hastalık tedavi edilebilir mi?

Sadece ameliyat ile tedavi mümkün. Üstelik bu ameliyat sadece 15 dakika sürüyor. Fakat Afrika’daki maddi ve teknik yetersizlikler düşünüldüğünde kısa bir katarakt ameliyatı bile imkansız olabiliyor.

710.012 Kişi

710.012 kişi sağlık kontrolünden geçirildi.

342.179 Kişi

342.179 kişi muayene edildi.

85.932 Kişi

85.932 kişi ameliyat edilerek yeniden görmeye başladı.

Sık Sorulan Sorular

Kataraktın nedenleri nelerdir?

Kataraktın en önemli nedeni yaşlılıktır. Bilhassa 60 yaşından sonra oldukça yaygın olarak görülen kataraktın, yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Ayrıca göz travmaları, daha önce geçirilen göz tansiyonu, göz içi iltihabı gibi göz hastalıkları ya da ameliyatları, şeker hastalığı gibi bazı kronik hastalıklar, hipertansiyon, uzun süre kortizonlu ilaç kullanımı, ışın tedavisi, C vitamini eksikliği, kötü beslenme, ultraviyole ışınlarına veya uzun süre şiddetli ışığa maruz kalmak, sigara, alkol, zararlı kimyasallar ve radyasyon da kataraktı tetikleyen sebeplerdendir. Doğumsal kataraktlarda ise en önemli etkenler; hamilelik esnasında annenin geçirdiği kızamıkçık gibi bazı hastalıklar, kullandığı bazı ilaçlar, röntgen ışınlarına maruz kalma ve bebeğin kromozom anomalileri ile kalıtım gibi faktörlerdir.

Katarakt neden Afrika’da çok yaygın görülüyor?

Afrika’da sıcak hava, beslenme ve iklim şartları sebebiyle pek çok insan genç yaşta katarakt olarak görme yeteneğini yitirmektedir. Göz doktoru sayısının yetersizliği de buna eklenince özellikle kırsal kesimlerde birçok hasta, ameliyat olamadan karanlığa mahkum yaşamaktadır.

Katarakt sadece yaşlılarda mı görülür?

Katarakt sadece yaşlılara özgü bir hastalık değildir. Bebeklik ve çocukluk çağında da katarakt görülebilir.

 

Kataraktın tedavisi nasıldır?

Katarakt tedavisi cerrahidir; ameliyat dışında herhangi bir tedavi şekli mevcut değildir.

Katarakt ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Hastanın görüş seviyesi artık ihtiyaçlarını karşılamıyorsa, gözdeki iltihap gibi bir rahatsızlık katarakt oluşturmuşsa ya da katarakt hastanın göz tansiyonunu yükseltiyorsa hastanın bir an önce ameliyat olması gerekir.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Katarakt ameliyatı, modern katarakt cerrahisi olan FAKO yöntemi ile 15 dakika süren bir operasyondur. Çocuk veya yaşlı katarakt hastalarının ameliyatlarında teknik olarak bazı faklılıklar olmakla birlikte katarakt ameliyatında yapılan işlem, kataraktın alınıp yerine suni bir göz içi merceği yerleştirilmesinden ibarettir.

İHH katarakt ameliyatlarına sadece maddi destek mi sağlıyor?

Gönüllülerimizin bağışlarının yanı sıra, tıbbi ekipman ve gönüllü doktor desteği de veriyoruz.

Katarakt ameliyatları hangi ülkelerde yapılıyor?

Vakfımız 2007 yılından bu yana Afrika’da toplam 13 ülkede dönemsel olarak katarakt ameliyatları gerçekleştirdi. Bu ülkeler: Togo, Benin, Nijerya, Gana, Çad, Uganda, Tanzanya, Sierra Leone, Nijer, Sudan, Etiyopya, Mozambik, Somali. 2014 yılında Nijer'de kurduğumuz göz hastanemiz vesilesiyle bu ülkede düzenli olarak ameliyatlar gerçekleştiriliyor.

Katarakt ameliyatı olan kişiler çocuk mu yoksa yetişkin mi?

Hemen her yaştaki Afrikalı ameliyatlarımızdan yararlanıyor. Yaş dağılımını bölgelerdeki ihtiyaçlar belirliyor.

Bir katarakt ameliyatının maliyeti ne kadar?

250 TL.

250 TL’nin altında bağış yapabilir miyim?

Her bir göz ameliyatı 250 TL maliyetle yapılmasına karşın, daha düşük miktardaki bağışlar da bir araya gelerek gözlerin ışığa kavuşmasına yardımcı olabiliyor.

Göz doktoruyum, ameliyatlarda görev almam mümkün mü?

Evet mümkün. 0212 631 2121 numaralı telefondan bizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Vakfımız katarakt çalışmalarını AID Uluslararası Doktorlar Birliği vasıtasıyla yürütmektedir. Dilerseniz bu kurum ile de irtibata geçip ameliyatlara katılabilirsiniz. Gönüllü başvurusu için tıklayınız.

Ameliyatlar için tıbbi cihaz bağışlamam mümkün mü?

Evet mümkün. Konuyla ilgili 0212 631 2121 numaralı telefonu arayarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Zekatımı katarakt ameliyatları için verebilir miyim?

Evet verebilirsiniz.

 

Son Çalışmalar

fatura ödeme vodafone fatura ödeme elektrik faturası ödeme hgs yükleme ttnet fatura ödeme site ekle turkcell fatura ödeme chat sohbet sohbet odaları antalya escort wordpress tema trafik cezası ödeme script indir