'

İyilikte Yarışan Projeler Hakkında

Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var!

Ülkemizdeki tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel okul ve Kur’an kursu öğrencilerinin katılabildiği bu kampanyayla bir sınıftaki öğrenciler her ay harçlıklarından biriktirdikleri 100 lira ile yetim kalmış bir çocuğun ihtiyaçlarını yıl boyunca karşılayabiliyor.

2013 yılında başlayan ve Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim-Bir-Sen ve Diyanet İşleri Başkanlığının destek verdiği kampanya vesilesiyle 8 bin 848 kurumdaki 1 milyondan fazla iyiliksever öğrenci, 2016 itibariyle Türkiye ve dünya genelinde 24 binden fazla yetim çocuğun bakımını üstlendi.

Her sınıfın kendi akranı olan bir yetimin ihtiyaçlarını karşıladığı bu kampanya ile dünyanın farklı noktalarına “iyilik köprüleri" kuruluyor. Köprünün bir ucunda yer alan yetim çocuklar bu sayede dışarıdaki tüm tehlikelerden korunarak insani bir yaşam sürme fırsatı bulurken diğer ucundaki yardımsever öğrenciler ise paylaşmayı, bilinçli ve duyarlı olmayı öğreniyor.

Kelebek Etkisi

"Kelebek etkisi misali yapacağınız küçük yardımlarla, bir yetimin ihtiyacını karşılayabilir, hayallerini gerçekleştirebilirsiniz."

Sınıfça Bir Yetime Sahip Olmak İçin;

ADIM 1:

Sınıf adına Yetim Hamiliği başvuru formu doldurulur ve ilk bağış gerçekleştirilir.

ADIM 2:

İHH Ankara Yetim Birimi, başvuran sınıfı bir yetim ile eşleştirir.

ADIM 3:

Yetimin bilgilerini içeren “Yetim Bilgi Formu” posta ile sınıfa gönderilir.

ADIM 4:

Sınıfta her ay 100 TL toplanır, İHH’ya bağış olarak gönderilir.

ADIM 5:

Gönderilen bağış İHH Ankara tarafından yetime ulaştırılarak ihtiyaçları karşılanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Projenin yasal zemini nedir?

Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var projemiz İHH İnsani Yardım Vakfı’nın başvurusu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın 88013337/821.99-E.9706402 sayılı 08/09/2016 tarihli onayıyla “Türkiye geneli tüm resmi/özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde özel ve devlet okulu ayırımı yapılmaksızın gönüllülük esası çerçevesinde ilgili projeye desteğin sağlanması” kaydıyla kabul edilmiştir.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı’mız 45796484-251.99 sayılı ve 07/10/2016 tarihli yazısı ile “Her Kur’an Kursunun Bir Yetim Kardeşi Olsun” projesini ülke sathındaki Kur’an kurslarında uygulanmak üzere kabul etmiş ve ilgili bildirimleri tüm il müftülüklerine yapmıştır.

Okullar proje ile ilgili kiminle irtibat kurmalı?

İHH Ankara Genel Merkezi telefonunu (0312 231 45 45) veya İHH Ankara Yetim Birimi sorumlusu Orhan Demirel (0530 069 6889)'i arayarak bilgi edinebilirler, proje tanıtım sunumu için randevu alabilirler.

Okullar projeden nasıl haberdar olacaklar?

Okullara Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gönderilen onay yazıları dışında 2016-2017 eğitim dönemi başında İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var" proje tanıtım kitapçığı, kampanya afiş ve broşürü, öğretmen uygulama rehberi ve öğrenciler için hazırlanmış kampanyayı anlatan Kelebek Etkisi isimli film gönderilecektir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var" projesini onaylayan belgesi de kampanya kitapçığı içerisinde bulunacaktır.

 

Ayda 100 TL ile bir çocuğun hangi ihtiyaçları karşılanmaktadır?

100 TL yetim kardeşimizin temel ihtiyaçları olan eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve kısmen de barınma alanlarındaki gereksinimlerini karşılamaktadır.

Her sınıf sadece bir yetime mi destek verebilir?

Sınıflar bir ya da birden fazla yetim kardeş edinebilirler. Birkaç sınıf bir araya gelip ya da bir okul bir yetime destek olabilir. Bunun için desteklenecek her çocuk için aylık 100 TL’lik bağış göndermek yeterli olacaktır.

Öğrenciler projeye ne zaman başlayabilecekler?

Sınıfların projeye başlamaları için belirli bir tarih bulunmamaktadır; standart sponsorluk sürecindeki gibi diledikleri herhangi bir vakitte projeye başlayabilirler. Fakat projeye başladıktan sonra yetim çocuklarımıza gönderilmesi gereken yıllık 1200 TL’nin tamamlanıyor olması oldukça önemlidir.

Proje ne kadar sürecek?

Proje sınıfımızın dilediği süre boyunca devam edebilir. Fakat destek veren sınıfımız en az bir yıl süre ile desteği taahhüt etmek zorundadır. Bir senenin tamamlanması akabinde sınıflarımız dilerlerse kardeşlerini desteklemeye devam edebilirler.

Sınıflar projeye dâhil olmak için kermes ya da benzer bir etkinlik düzenleyebilir mi?

Sınıflar öğretmenlerinden izin almak suretiyle ve tabii ki işbirliği içerisinde bir başka coğrafyadaki yetim kardeşlerine sponsorluk bedelini gönderebilmek için kermes, biletli organizasyon ve farklı etkinlikler düzenleyebilirler.

Sınıf, kardeşini desteklemekten vazgeçerse yetim çocuk sponsorsuz mu kalacak?

İHH İnsani Yardım Vakfı Sponsor Destek Sistemi/Yetim Hamilik Sistemi içerisine dâhil ettiği her bir çocuğu, üniversite ya da mesleki eğitimlerini tamamlayıncaya kadar desteklemeye devam etmektedir. Sınıfımızın desteklemeyi durdurduğu yetim kardeşleri bir başka sınıfın öğrencileri tarafından ya da başka bir bağışçı tarafından desteklenebilecektir. Desteklenen çocuğun mağdur olmaması için durdurma kararının vakfımıza vakitlice bildirilmesi gerekmektedir.

Okulların 3 aylık tatil dönemindeki boşluk nasıl doldurulacak?

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projemiz kapsamında destek verdiğimiz yetim kardeşimize ayda 100 TL’den olmak üzere senede 1.200 TL katkı sağlamaktayız. Destek vermek isteyen sınıflarımız eğitim döneminin devam ettiği 8 ay içerisinde toplamda 1.200 TL toplamalılar. Bu aylık olarak 150 TL toplanması gerektiği anlamına gelir. Sınıf içerisinde kardeşimize destek verirken hesabımızı bu şekilde yapmalıyız. Örneğin 30 kişilik bir sınıfta her bir öğrenci ayda 5 TL toplayabilirse sponsorluk 8 ayda tamamlanabilmektedir.

Öğrenciler destekledikleri yetim kardeşiyle iletişim kurabilir mi?

Sınıflar yetim kardeşleriyle iletişimlerini mektup yazmak suretiyle sağlayabilirler. Sınıfça bir araya gelerek duygularını kardeşleriyle paylaşabilirler. Fakat mektuplarını İngilizce ya da Arapça lisanlarından biriyle yazmaları gerekir. Sınıflar tüm arkadaşlarının bulunduğu sınıf fotoğraflarını da kardeşleriyle paylaşabilirler. Mektuplarını hazırlamaları akabinde İHH İnsani Yardım Vakfı “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi” kaydıyla İHH Yetim Birimi’ne ulaştırabilirler. Mektupların ulaşıp ulaşmadığından emin olmak için merkezi arayıp bilgi almaları tavsiye edilebilir. Mektuplar ulaştıktan sonra İHH tarafından kardeşlerine gönderilecek ve yine aynı şekilde kardeşlerinden bir mektup geldiğinde bu mektup İHH tarafından sınıfımıza ulaştırılacaktır.

Sınıflar yetim kardeşlerine hediye gönderebilirler mi?

Sınıfların yetim kardeşlerine hediye gönderimleri coğrafyaların uzaklığı nedeniyle pek mümkün olmayabilir.

Okullarda projenin takipçisi kimler olacak?

Tüm Türkiye’deki okullarımızda “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi okul idaresinin görevlendireceği sınıf öğretmenlerimiz, idarecilerimiz ya da rehberlik hocalarımız tarafından takip edilebilecektir. Ayrıca kampanyanın takibiyle ilgili olarak okullarımızda bulunan Sosyal Yardımlaşma Kulüpleri inisiyatif alabilirler.

Son Çalışmalar

fatura ödeme vodafone fatura ödeme elektrik faturası ödeme hgs yükleme ttnet fatura ödeme site ekle turkcell fatura ödeme chat sohbet sohbet odaları antalya escort wordpress tema trafik cezası ödeme script indir