'

Arama Kurtarma

Acil Yardım

Üzerinde yaşadığımız topraklar depremlere yabancı değil. 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Yalova Depremi’nde binlerce vatandaşımız enkaz altında kaldı. Son 30 yılda sadece doğal afetlerden dolayı dünya genelinde 2.3 milyon insan hayatını kaybetti. İHH acil yardım ve arama kurtarma ekipleri, bugüne kadar dünyanın birçok yerinde meydana gelen olağanüstü durumlar için Türkiye’den yola çıktı. Bu ekiplerin önceliği her zaman olayı ve bölgeyi hızlı bir şekilde inceleyip merkeze rapor sunmak oldu. Anlık raporlara göre projeler hazırlandı, mağdurların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yapıldı.

İHH acil yardım ve arama kurtarma ekipleri yetkinlik elde edebilmek için birçok farklı eğitimden geçer. Göçükte, su altında ve yangında arama kurtarma eğitimleri kurlar halinde alınır. Yangında arama kurtarma eğitimleri İtfaiye Eğitim Merkezi’nde oluşturulan yangın simülasyonları eşliğinde uzman ekiplerce verilir. Yangının gerçekleştiği mekandan yaralı tahliyesi, tahliye düzenekleri kurulması ve benzeri eğitimleri alan ekipler mekan yapısına özel müdahale edebilme kabiliyeti kazanır.

Göçük ve yıkıntıda arama kurtarma yapabilmek için AFAD eğitimcileri öncülüğünde enkaz alanında birebir arama kurtarma ve arama ekipmanlarını kullanma eğitimleri verilir. İletişimin çöktüğü, telefon ve internet şebekelerinin çalışmadığı afet durumlarında kullanılmak üzere telsiz eğitimleri alan ekipler telsiz istasyonu kurma ve afet durumları için iletişim ağı oluşturma konularında yetkinlik kazanır.

Sualtı arama kurtarma eğitimleri ise açık havuz ve denizlerde hedef üzerine arama kurtarma yapılarak gerçekleştirilir. İlkyardım eğitimlerini de tamamlayan ekipler farklı kaza ve afetlere müdahale etme ehliyetine sahip olur.

Bu eğitimler belli periyotlarda ve belli seviyelerde verilir. Uzmanlaşmanın uzun yıllar aldığı arama kurtarma eğitimleri İHH bünyesinde devam ediyor. Şimdiye kadar farklı seviyelerde 850 kişi bu eğitimleri almış ve afetlere hazır durumda.

Arama Kurtarma

Savaş, iç çatışma, deprem, sel, tsunami, yangın, heyelan, kuraklık, salgın hastalık, yoksulluk, kıtlık… Dünya üzerinde bu gibi sebeplerle mağdur olmuş milyonlarca insan hayat mücadelesi veriyor. Durmak bilmeyen savaşlardan dolayı her gün binlerce aile yok oluyor. Tüm bunlara rağmen hayat mücadelesi veren mağdur veya mazlum insanlara ulaşmak, acil yardım çalışmalarının en büyük amacı.

İHH’nın insani yardım alanında gerçekleştirdiği faaliyetlerin önemli bir ayağını acil yardım çalışmaları oluşturuyor. Mağdur olan insanların acil ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra olası bir çatışma, kriz ve savaş durumuna karşı dünya kamuoyunun bilgilendirilmesi, krizleri önleyici faaliyetlerin yürütülmesi, vakfımızın acil yardım çalışmalarının temelinde yer alıyor.

Dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen olağanüstü durumlara karşı gerçekleştirdiğimiz acil yardım faaliyetlerimiz:

  • Gıda, giyecek ve diğer temel ihtiyaç malzemelerinin dağıtımı
  • Kadın, çocuk, yaşlı ve kimsesizler için güvenli ortamlar sağlanması
  • Çadır, prefabrik barınak, seyyar mutfak gibi ihtiyaç ünitelerinin kurulması
  • Gezici sağlık TIR’ı, ilaç-tıbbi malzeme temini, ameliyat ve benzeri sağlık yardımları

Haberler

Halep'te Tahliyeler Sona Erdi

İlgili taraflar arasında varılan anlaşma sonucunda Halep’ten güvenli bölgelere yapılan tahliyeler devam ediyor. Tahliye edilen mağdurları İHH İnsani Yardım Vakfı acil yardım malzemeleri ile karşılıyor.

Haberin Devamı...


 

fatura ödeme vodafone fatura ödeme elektrik faturası ödeme hgs yükleme ttnet fatura ödeme site ekle turkcell fatura ödeme chat sohbet sohbet odaları antalya escort wordpress tema trafik cezası ödeme script indir