'

585.Hafta Basın Açıklaması Doğu Türkistan

585.Hafta Basın Açıklaması Doğu Türkistan

Ankara İnanç Özgürlüğü  Platformu her hafta yaptığı basın açıklamalarının bu defa 585.sini gerçekleştirdi.Basın açıklamasını platform adına Soner Kartal yaptı.Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü konu alan basın açıklamasının tam metni şöyle:

ANKARA İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU’NUN

27 MAYIS 2017 TARİHLİ 585.HAFTA BASIN AÇIKLAMASI

Es Selamünaleyküm; Değerli katılımcılar! Türkiye’de ve dünyanın neresinde olursa olsun din, inanç, düşünce, ifade özgürlüğü, baskı, engellemeler, insanlığa yapılan tüm saldırı ve zulümlere karşı MÜSLÜMANCA tavır koyma amacıyla oluşturduğumuz platformumuzun 585.Hafta Basın Açıklamasına hoş geldiniz.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye büyük bir gazetecisini, Akif Emre’sini kaybetti. Hayatı boyunca hakkın ve hakikaten yolunda hiç ayrılmadı. Kimseye eğilip bükülmedi.  Hak ve doğru bildiği Allah yolunda cesurca yürüdü. Hep Mazlum ve mağdur Müslümanlarla  birlikte oldu. Onlarla birlikte ağladı ve onlarla birlikte dert ve ıstırap duydu.  Onlar arasında ayırım yapmadı ve adil ve eşit davrandı ve onlara hakça muamele etti.  Allah-u Taala’nın rahmet ve merhametinin tecellisi olan hassas ve yufka  gönlü  ve geniş ufku ve hayali bazen Filistin’de   bazen Moro’da  bazen Endülüs’te ve bazen Afrika’da bazen  ise,  dünyanın en mağdur ve mazlumu Doğu Türkistan’da ya da başka  onlarca mazlum İslam Coğrafyası semalarında  çırpındı. En verimli, olgun bir yaşta yufka yüreği , hassas kalbi  İslam dünyasının içinde bulunduğu şu perişanlığa, günden güne artan  ıstırap  dolu  havasına  dayanamadı. Mazlumlar ve mağdurların ağlanacak, dayanılmaz hali bu fani dünya’dan  erken ayrılmasına sebep oldu. Sevenlerinin başı sağ olsun. Rabbimiz rahmet eylesin.

Bu hafta basın açıklamamızda Rahmetli Akif Emre’nin de sık sık yazılarında gündeme getirdiği bir diyardan  “Doğu Türkistan’dan” bahsetmek istiyoruz.  66 yıldır Komünist Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da “kızıl zulüm” her geçen gün katlanarak artmaya devam ediyor. Çin işgal ettiği günden bu yana Doğu Türkistan’ı adeta yasak ülke  haline getirdi. Her yeni günde Doğu Türkistan’lı Müslümanlara yasak getiren Çin,  bölgede kendine en büyük tehdit olarak İslam’ı gördüğü  için bu yasakların büyük bir çoğunluğu din eksenli. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada dini içerikli mesajlar paylaştığı gerekçesiyle bir bayanı tutuklayan, Uygur Müslümanlara akıl almaz yasaklar koyan Kızıl Çin’in birkaç akıl almaz yasaklarını söylemek istiyoruz:

 1. Ezan tamamen yasaklandı.
 2. Müslüman Uygurların oturduğu mahalle ve evler İşgal güçleri ve Emniyet Birimlerinin silahlı mensuplarınca 24 saat aralıksız gözetimi altında bulundurulacaktır.
  3. Tüm erkekler sakal bırakamayacak, bıraktığı takdirde derhal kestirilecektir.
  4. Müslüman Uygur kadınların giydiği eteklerin boyu 110 cm.’dan uzun olmayacaktır.
  5. Uygur kadınların büyük başörtü kullanmaları yasaktır.
  6. Devlet memurları ile tüm vatandaşlar evlerinde Kuran-i Kerim ve seccade bulundurmayacak.
  7. Her aileden  daha önce ve  sonrasında  doğan bütün çocukları için çocuk başına 28 bin Yen(yaklaşık 5 bin $) ceza  tahsil edilecektir.
 3. Çocukları için istenen bu parayı ödemeyenlerin bütün taşınır ve taşınmaz mal varlıklarına derhal el konulacaktır.
 4. Dini nikah kıydırılmasına hiç bir şekilde müsaade edilmeyecek,  kıydıranlar ise derhal tutuklanacaktır. Birden fazla (çok eşli) eşi olanlar derhal hapsedilecektir.

 

 1. Kibrit kullanılması yasak, evlerde uzunluğu birkaç santimi geçmeyen üç adet bıçaktan fazla bıçak bulundurulmayacak.
 2. Dini eğitim tamamen yasaklandı.
 3. Yemek öncesi besmele, yemek sonrası dua yasaklandı.
 4. Müslüman isimler, Türklüğü ve İslami çağrıştıracak isimler yasaklandı. Muhammed, Ali, Osman, Hatice, Ayşe, Türköz, Türkzad gibi isimler yasaklandı.

Daha sayamadığımız yasaklarla her gün zulüm altında olan Doğu Türkistanlı kardeşlerimize rabbimiz yar ve yardımcıları olsun.

Sözlerimizi Şu mübarek Ramazan ayının ilk günü bir dua ile bitirelim inşallah.

“Allah’ım! Bizleri Ramazan ayına kavuşturduğun için  Zâtına sonsuz şükürler olsun. Bu mübârek günler hürmetine dualarımızı, ibadetlerimizi, tevbelerimizi kabul buyur. Bizleri af ve mağfiret et, günahlarımızı bağışla, ömrümüzün sonuna kadar Sırat-ı Müstakimden  ayırma, kalan ömrümüzü giden ömrümüzden hayırlı kıl. Tüm Müminleri hayırlı ilim, kamil iman, salih amel, basiret ve feraset ile donat. Mümin olarak yaşamayı, mü’min olarak ölmeyi ve Rızanı kazanmayı  bizlere nasip et. İslam beldelerine  düşmanlık eden Zalim Küresel güçleri kahret, onların hile ve tuzaklarını başlarına geçir, şerlerinden tüm Müminleri koru ve onları birbirine düşman kıl. Mazlumlarla, mü’minlerle uğraşmalarına fırsat verme.” Amin

Bütün insanların akıl, nesil, can, mal ve din emniyetlerinin sağlandığı bir dünyada buluşmak temennisiyle katılımlarınız için teşekkür ederiz.

                              ANKARA İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU ADINA      ;                                                     Soner KARTAL    

Leave a Reply

Your email address will not be published.

fatura ödeme vodafone fatura ödeme elektrik faturası ödeme hgs yükleme ttnet fatura ödeme site ekle turkcell fatura ödeme chat sohbet sohbet odaları antalya escort wordpress tema trafik cezası ödeme script indir